Ceramika japońska Raku

Ceramika w stylu raku (tzw. rakuyaki) to ceramika ukochana przez japońskich mistrzów herbaty. Pierwsze naczynia techniką raku wypalono w Japonii w drugiej połowie XVI wieku kiedy politycznym przywódcą (regentem) kraju był Toyotomi Hideyoshi. Ten nieustraszony wojownik, strateg i reformator był także miłośnikiem herbaty i przyczynił się do rozpowszechnienia tzw. ceremonii herbacianej - chado. Hideyoshi był związany ze współtwórcą i najznakomitszym mistrzem herbaty w Japonii - Sen-no Rikyū. To właśnie Rikyū jest autorem tzw. wabicha - czyli drogi herbaty w estetyce wabi - sabi - ascetycznej, skromnej, prostej. Naczynia do herbaty także miały być surowe i proste w formie. Pracujący w rezydencji Hideyoshiego artysta ceramik Tanaka Chōjirō, który wykonywał dachówki ceramiczne w pałacu regenta, na prośbę Sen-no Rikyū wypalił skromne czarki do ceremonii herbacianej, które zapoczątkowały styl rakuyaki. Raku to pieczęć rodowa przyznana ceramikowi Chōjirō przez Hideyoshiego i początek rodu Raku, którego szesnaste pokolenie do dziś kultywuje tradycję ceramiczną rakuyaki.

W czasach Sen-no Rikyū ceramika raku była najbardziej cenionym stylem ceramicznym w Japonii - powstało nawet powiedzenie "pierwsza raku, druga hagi, trzecia karatsu".

Ceramika japońska w stylu raku jest wytwarzana ręcznie (w odróżnieniu od naczyń toczonych na kole garncarskim), sprawia wrażenie masywnej, ale z powodu szczególnej techniki wypału jest bardzo delikatna i stosunkowo krucha. Naczynia wypalane są bardzo krótko (ok. 1-2 godziny) w niskiej temperaturze (ok. 800 - 1100°C). Gorące jeszcze naczynia wyjmowane są z pieca i stygną na wolnym powietrzu lub są chłodzone w wodzie. Naczynia wyjmuje się z pieca specjalnymi szczypcami, których charakterystyczne ślady często pozostają na czarkach.

Ceramika raku wymaga szczególnego traktowania. Przed zakupem przeczytaj jak pielęgnować wyjątkowe naczynia RAKU aby długo ci służyły - TUTAJ

Ceramika raku dostępna w sklepie Nagomi jest szkliwiona glazurami nie zawierającymi związków ołowiu i jest bezpieczna dla zdrowia.

Pokazuje 1 - 7 z 7 produków