Informacje o zielonej herbacie

Przejdź do sekcji na stronie

Zielona herbata – informacje podstawowe

Liście zielonej herbaty pochodzą z tej samej rośliny, co herbaty czarnej. Jednak nie są one poddane procesowi fermentacji, przez co zachowują swój zielony kolor, specyficzny aromat, oraz dużo więcej cennych dla zdrowia składników.

Aby zaparzyć naprawdę dobrą zieloną herbatę bardzo ważne jest użycie dobrej jakości wody a także właściwy czas parzenia i temperatura wody. Każdy rodzaj zielonej herbaty parzy się trochę inaczej, generalnie obowiązuje zasada, że wyższej jakości herbaty parzymy w niższej temperaturze. Dokładne informacje na temat parzenia poszczególnych rodzajów herbaty znajdziecie w opisach produktów oraz w dziale "Zielona herbata japońska - rodzaje". Warto zwrócić także uwagę, że w Japonii do zaparzania różnych rodzajów herbaty rekomendowane są inne naczynia ceramiczne, o czym szczegółowo piszemy także przy okazji opisów poszczególnych rodzajów herbat. Popularne w Europie czajniki żeliwne Japończycy używają bardzo rzadko, jeśli już to do gotowania wody lub do parzenia herbaty czarnej.

Zielona herbata - zdrowie i długie życie

Cenne dla zdrowia właściwości zielonej herbaty znane są w Chinach i Japonii od wielu wieków, a w ostatnich latach zostały naukowo potwierdzone także przez zachodnich naukowców.

Zbawienny wpływ zielonej herbaty na zdrowie to przede wszystkim: działanie antynowotworowe, oczyszczanie organizmu z toksyn, regulacja procesów trawienia, ochrona przed nadciśnieniem tętniczym i zawałami serca poprzez obniżanie poziomu cholesterolu, wzmocnienie zębów i kości, działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Napar z zielonej herbaty zawiera m.in. witaminy A, B, B2, C oraz wiele minerałów i mikroelementów. W Japonii uważa się, że regularne picie zielonej herbaty gwarantuje długie życie.

Nasi dostawcy

Marunaka seicha - ISECHA

Jesteśmy bezpośrednim importerem wszystkich rodzajów herbaty z naszej oferty. Jedna z plantacji, z którą współpracujemy to plantacja Marunaka seicha znajdująca się w prefekturze Mie w środkowej części wyspy Honshu.

Jest to region o czystym powietrzu i glebie, dlatego na części plantacji prowadzona jest uprawa ekologiczna. Duże różnice temperatur między dniem i nocą oraz bliskość rzeki Miyagawa powodują, że na plantacji panuje specyficzny mikroklimat. Wilgotne powietrze sprzyja uprawie herbaty o mocnym, intensywnym aromacie i smaku. Herbaty z plantacji Isecha nie zawierają żadnych dodatkowych wzmacniaczy smaku, zapachu, ani barwników. Jest to produkt całkowicie naturalny. Regionalna nazwa herbaty wytwarzanej na plantacji Marunaka seicha to Isecha - herbata z Ise. 

Hoshino seicha - YAMECHA

Yamecha to herbata pochodząca z plantacji Hoshino seicha znajdującej się w prefekturze Fukuoka na wyspie Kyushu, w południowej Japonii.

W regionie tym od kilkuset lat uprawia się najwyższej jakości herbatę gyokuro oraz matcha - najzdrowsze i najbardziej wyrafinowane japońskie herbaty. Herbaty z tej plantacji są wyjątkowo aromatyczne, dają intensywny napar  w kolorze soczystej zieleni o bardzo wysokich walorach smakowych. Yamecha - herbata z Yame (rejon, w którym znajduje się plantacja Hoshino seicha) to uznana w Japonii marka najwyższej jakości zielonej herbaty.

Komplety do herbaty - jak to widzą Japończycy

Wielu naszych klientów zadaje często pytanie jak dobrać czarki do imbryczka, kiedy nie mamy w ofercie „kompletu”. Wielu pyta wprost czy i kiedy pojawią się czarki „do kompletu” z konkretnym czajniczkiem. Moja odpowiedź jest zawsze podobna – nie szukajmy koniecznie identycznych produktów, bawmy się i kompletujemy po swojemu, najlepiej według zasady „jak nam się podoba”.

Japończycy zupełnie nie są przywiązani do „kompletów” i nie czują potrzeby zestawiania ze sobą dokładnie takich samych naczyń.  Tak jak w przypadku aranżacji stołu do posiłków, gdzie swobodnie łączy się różne formy, style, kolory i materiały, tak samo przy serwowaniu herbaty zestawia się rozmaite naczynia, które pochodzą z różnych rejonów i od różnych wytwórców. W zależności od rodzaju herbaty, pory roku, czy też po prostu własnej fantazji podaje się herbatę w czarkach ceramicznych, porcelanowych lub szklanych, łącząc style i formy. Na przykład ulubione przez nas czajniczki z ceramiki tokoname często pojawiają się w towarzystwie delikatnych porcelanowych czarek lub naczyń o surowej stylistyce wabi – sabi. Pięknie komponują się też z subtelnymi czarkami w stylu hagi. Latem herbatę podaje się zwykle w czarkach niskich i szerokich, dzięki czemu napar szybciej stygnie, w upały często używa się też czarek szklanych, które dają wrażenie orzeźwienia i chłodu. Herbaty „codzienne” tzn. genmaichę, banchę czy hojichę parzy się zwykle w większych (ok. 500 – 700ml) imbrykach typu dobin (z uchwytem drewnianym lub bambusowym) i podaje się je w wysokich czarkach przypominających kubeczki bez ucha – yunomi. Senchę parzymy zdecydowanie w tradycyjnych czajniczkach kyusu (z uchwytem ceramicznym prostopadłym do dzióbka), natomiast wysokogatunkowe kabusecha lub gyokuro są często przygotowywane w maleńkich czajniczkach bez uchwytu tzw. hohin. Im bardziej wykwintna herbata tym niższa temperatura parzenia i mniejsze naczynia do jej serwowania. Aby móc cieszyć się pięknym kolorem naparu, do podawania wysokogatunkowych herbat wybiera się zwykle czarki jasne wewnątrz.

Te generalne opisane wyżej zasady są jednak bardzo elastyczne i nie należy się do nich zbyt mocno przywiązywać. Pamiętajcie, że dobra herbata to oczywiście herbata „pięknie podana”, ale „pięknie” dla każdego z nas znaczy coś zupełnie innego…

Zachęcamy do własnych eksperymentów, a poniżej prezentujemy przykładowe zdjęcia, które przedstawiają według nas bardzo udane kompozycje złożone z naczyń z oferty Nagomi:

Matcha dla początkujących

Sposób przygotowania herbaty matcha

  1. Przygotuj czarkę matchawan lub miseczkę o średnicy ok. 10 cm, łyżeczkę bambusową chashaku lub zwykłą łyżeczkę do herbaty, małe sitko do herbaty, trzepaczkę bambusową chasen, ok. 100 ml gorącej, ale nie wrzącej wody (temp. ok. 80 stopni)  oraz oczywiście herbaciany proszek matcha.
  2. Do czarki matchawan wsyp 2 łyżeczki chashaku (pół łyżeczki do herbaty) sproszkowanej herbaty matcha przesiewając ją przez sitko. Przesianie herbaty pozwoli pozbyć się grudek i „napowietrzyć” proszek herbaciany, dzięki czemu uzyskasz doskonałą konsystencję naparu.
  3. Do czarki wlej ok. 100 ml gorącej wody o temp. ok. 80 stopni. Następnie energicznie „ubijaj” herbatę bambusowym pędzlem chasen, wykonując nadgarstkiem szybkie, zygzakowate (jak pisanie litery W) ruchy poziome tuż nad dnem czarki.
  4. Po kilku sekundach na powierzchni naparu pojawi się piękna szmaragdowozielona pianka – Twoja matcha jest gotowa do picia.  Delektuj się jej doskonałym smakiem i ciesz się faktem, że napój ten dostarcza Twojemu organizmowi wielu cennych dla zdrowia składników. Czarka herbaty matcha zapewni Ci energię i wigor na cały dzień.

Zielona herbata japońska - rodzaje

SENCHA

Sencha to najpopularniejszy w Japonii rodzaj herbaty. Liście zbierane są latem, następnie poddawane obróbce cieplnej pod wpływem pary wodnej, zwijane w kształt drobnych igiełek i suszone. Napar ma piękny zielony kolor i głęboki, zdecydowany smak. Zielona herbata sencha jest bogata w katechinę, która powstaje w liściach pod wpływem działania promieni słonecznych. Katechina to bardzo cenny dla zdrowia składnik zielonej herbaty - obniża ciśnienie krwi oraz poziom cukru i cholesterolu, wspomaga profilaktykę antynowotworową, ma działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Pomaga także regulować przemianę materii i gospodarkę tłuszczową organizmu. Dzięki temu herbata sencha wspomaga odchudzanie. Sencha zawiera teinę i pobudza organizm do działania. Jest do doskonała herbata do picia każdego dnia.

Właściwości

Sencha jest bogata w katechinę, która powstaje w liściach herbaty pod wpływem działania promieni słonecznych. Katechina to bardzo cenny dla zdrowia składnik zielonej herbaty - obniża ciśnienie krwi oraz poziom cukru i cholesterolu, wspomaga profilaktykę antynowotworową, ma działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Pomaga także regulować przemianę materii i gospodarkę tłuszczową organizmu. Dzięki temu herbata sencha wspomaga odchudzanie. Sencha zawiera teinę, pobudza organizm do działania, co czyni ją zdrową alternatywą dla porannej kawy.

Naczynia

Sencha przygotowywana jest w Japonii zazwyczaj w niedużych (ok. 300 - 450 ml) czajniczkach zwanych  kyusu. Są to niewysokie czajniczki z charakterystycznym uchwytem prostopadłym do dzióbka. W naszej galerii znajdziesz je w bardzo wielu wzorach. Czarki do sencha  są również niskie, często delikatnie rozszerzające się ku górze. W Japonii mówi się, że czarki jasne w środku pozwalają delektować się szmaragdowym kolorem herbaty.

Sposób parzenia

  1. Przygotuj niewielki czajniczek, np. typu kyusu i małe czarki.
  2. Zagotuj wodę i wlewając ją do czarek ogrzej naczynia przez zaparzeniem herbaty.
  3. Wsyp 1 łyżeczkę herbaty na osobę do czajniczka i zalej przestudzoną wodą z czarek (ok. 70-80ºC).
  4. Po 0,5 - 1 min. potrząśnij lekko czajniczkiem i nalewaj herbatę do czarek.

Te same liście możesz zaparzyć drugi raz, najlepiej wodą o wyższej temperaturze przez ok. 1 min.

BANCHA

Bancha to herbata z późnego, jesiennego zbioru. Składa się z dużych, twardych liści i łodyg krzewu herbacianego. Charakteryzuje się naparem o jasnym kolorze i łagodnym, ale orzeźwiającym, świeżym smaku.

Właściwości

Bancha zawiera stosunkowo mało teiny, która ma działanie pobudzające, dlatego herbata ta może być pita w dowolnych ilościach nawet przed snem. W liściach herbaty bancha znajduje się natomiast dużo taniny - garbnika o działaniu antynowotworowym, oczyszczającym i wzmacniającym organizm. Bancha jest także bardzo bogata w błonnik oraz witaminę C. Doskonała także na zimno - sprawdź jak przygotować mrożoną banchę.

Naczynia

Bancha to codzienna herbata, którą Japończycy parzą w stosunkowo dużych imbrykach (ok. 500 - 700 ml), zwanych dobin  (z bambusowym lub drewnianym uchwytem na górze czajniczka). Banchę podaje się zwykle w wysokich czarkach kształtem zbliżonych do kubeczków bez ucha, zwanych yunomi.

Sposób parzenia

  1. Do imbryka wsyp herbatę – ok. 1,5 łyżeczki na osobę.
  2. Zagotuj wodę i po chwili zalej nią liście herbaty (optymalna temperatura wody to ok. 90 - 100ºC).
  3. Po ok. 0,5 min. nalej herbatę do czarek.

Te same liście możesz zaparzyć drugi raz – smak i aromat herbaty będzie mniej intensywny, ale podczas drugiego parzenia do naparu uwalnia się najwięcej cennych dla zdrowia mikroelementów.

GENMAICHA

Genmaicha to cieszący się największą popularnością rodzaj herbaty, który chętnie serwuje się w japońskich restauracjach i barach. Stanowi unikalną kompozycję herbacianych liści oraz prażonego ryżu. Taka mieszanka zapewnia jej delikatny i subtelny posmak spowity charakterystycznym zapachem prażonego ryżu.

Właściwości

Genmaicha zawiera bardzo mało teiny, dlatego bez ograniczeń piją ją osoby starsze i dzieci, może być także pita przez wszystkich tuż przed snem. Genmaicha jest natomiast bogata w taninę - garbnik o działaniu antynowotworowym, oczyszczającym i wzmacniającym organizm. Ważnym dla zdrowia składnikiem herbaty genmaicha są duże ilości błonnika oraz witaminy C. Doskonała także na zimno - sprawdź jak przygotować mrożoną genmaichę.

Naczynia

Genmaicha to codzienna herbata, którą Japończycy parzą w stosunkowo dużych imbrykach (ok. 500 - 700 ml), zwanych dobin (z bambusowym lub drewnianym uchwytem na górze czajniczka). Genmaichę podaje się zwykle w wysokich czarkach kształtem zbliżonych do kubeczków bez ucha, zwanych yunomi.

Sposób parzenia

  1. Do imbryka wsyp herbatę – ok. 1,5 łyżeczki na osobę.
  2. Zagotuj wodę i po chwili zalej nią liście herbaty (optymalna temperatura wody to ok. 90ºC).
  3. Po ok. 0,5 min. nalej herbatę do czarek.

Te same liście możesz zaparzyć drugi raz – smak i aromat herbaty będzie mniej intensywny, ale podczas drugiego parzenia do naparu uwalnia się najwięcej cennych dla zdrowia mikroelementów.

MATCHAIRI GENMAICHA

Matchairi genmaicha składa się ze starannie dobranej kompozycji liści zielonej herbaty, ziaren prażonego ryżu oraz sproszkowanej herbaty matcha, której walory smakowe zmieniają się wraz z częstotliwością parzeń. O ile podczas pierwszego zaparzania uzyskujemy napar o intensywnie zielonej barwie i wyrazistym, esencjonalnym smaku, o tyle w trakcie kolejnego napar staje się delikatny, orzeźwiający, z mocno wyczuwalnym aromatem prażonych ziaren ryżu.

Właściwości

Matchairi genmaicha składa się z liści herbaty bancha, które zawierają stosunkowo mało teiny, są natomiast bogate w taninę - garbnik o działaniu antynowotworowym, oczyszczającym i wzmacniającym organizm. Zarówno bancha jak i drobinki herbaty matcha, która jest składnikiem tej mieszanki, zawierają duże ilości błonnika oraz witaminę C.  Doskonała także na zimno - sprawdź jak przygotować mrożoną herbatę.

Naczynia

Matchairi genmaicha to codzienna herbata, którą Japończycy parzą w stosunkowo dużych imbrykach (ok. 500 - 700 ml), zwanych dobin  (z bambusowym lub drewnianym uchwytem na górze czajniczka). Matchairi genmaichę podaje się zwykle w wysokich czarkach kształtem zbliżonych do kubeczków bez ucha, zwanych yunomi.

Sposób parzenia

  1. Do imbryka wsyp herbatę – ok. 1,5 łyżeczki na osobę.
  2. Zagotuj wodę i po chwili zalej nią liście herbaty (optymalna temperatura wody to ok. 90ºC).
  3. Po ok. 0,5 min. nalej herbatę do czarek.

Te same liście możesz zaparzyć drugi raz – smak i aromat herbaty będzie mniej intensywny, ale podczas drugiego parzenia do naparu uwalnia się najwięcej cennych dla zdrowia mikroelementów.

HOJICHA

Hojicha to rodzaj herbaty, jaki pozyskuje się z późnych, jesiennych zbiorów. Z uwagi na fakt, że prażona jest na mocnym ogniu, jej brązowe liście pozwalają cieszyć się orzeźwiającym aromatem oraz intensywnym kolorem. W przeciwieństwie do pozostałych zielonych herbat, Hojicha wyróżnia się charakterystycznym, nieco słodkim smakiem z delikatnie wyczuwalną orzechową nutą. Z tego powodu jest chętnie spożywana przez osoby stroniące od zielonej herbaty w jej tradycyjnej postaci.

Właściwości

Hojicha zawiera bardzo małe ilości teiny, dlatego może być pita przez dzieci i tuż przed snem. Katechina zawarta w tej herbacie ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie - obniża ciśnienie, pomaga regulować poziom cholesterolu i cukrów w organizmie. Zawarte w herbacie hojicha składniki regulują gospodarkę tłuszczową organizmu dzięki czemu jest ona doskonałym uzupełnieniem zdrowej diety. Hojicha polecana jest do picia po zjedzeniu ciężkostrawnych, tłustych potraw.

Naczynia 

Hojicha to codzienna herbata, którą Japończycy parzą w stosunkowo dużych imbrykach (ok. 500 - 700 ml), zwanych dobin  (z bambusowym lub drewnianym uchwytem na górze czajniczka). Hojichę podaje się zwykle w wysokich czarkach kształtem zbliżonych do kubeczków bez ucha, zwanych yunomi.

Sposób parzenia

  1. Do imbryka wsyp herbatę – ok. 1,5 łyżeczki na osobę.
  2. Zagotuj wodę i po chwili zalej nią liście herbaty (optymalna temperatura wody to ok. 90 - 100ºC).
  3. Po ok. 0,5 min. nalej herbatę do czarek.

Te same liście możesz zaparzyć drugi raz – smak i aromat herbaty będzie mniej intensywny, ale podczas drugiego parzenia do naparu uwalnia się najwięcej cennych dla zdrowia mikroelementów.

ARACHA

Aracha to rodzaj herbaty, której smak najbardziej odpowiada surowym liściom. Wszystko dlatego, że jej liście zostały wyłącznie wysuszone, nie poddane żadnym innym obróbkom termicznym, dzięki czemu uzyskany z nich napar często określany jest mianem „herbaty prosto z krzewu”. Aracha wyróżnia się intensywnym, goryczkowym smakiem oraz aromatem świeżych liści. 

Właściwości 

Aracha zawiera dużo katechiny, najcenniejszego dla zdrowia składnika zielonej herbaty. Katechina ma działanie oczyszczające organizm z toksyn, co wzmacnia układ immunologiczny i przyczynia się m.in. do zapobiegania nowotworom. 

Sposób parzenia

  1. Do imbryka wsyp herbatę – ok. 1 łyżeczki na osobę.
  2. Zagotuj wodę i po chwili zalej nią liście herbaty (optymalna temperatura wody to ok. 80ºC).
  3. Po ok. 1 min. nalej herbatę do czarek.

Te same liście możesz zaparzyć drugi raz – smak i aromat herbaty będzie mniej intensywny, ale podczas drugiego parzenia do naparu uwalnia się najwięcej cennych dla zdrowia mikroelementów.

KARIGANE - KUKICHA

Karigane to wysokiej jakości herbata, składająca się z pędów i łodyg herbacianego krzewu, które pozyskiwane są latem w trakcie zbiorów liści herbaty sencha. To, co w szczególności wyróżnia ją na tle innych to łagodny, kwiatowo-owocowy posmak i energetyzujący kolor świeżej zieleni. Taka kompozycja jest zatem zastrzykiem energii – niezależnie od panującej za oknem aury. 

Właściwości

Karigane dzięki stosunkowo dużej zawartości katechiny doskonale oczyszcza organizm i wzmacnia układ odpornościowy. Herbata karigane zawiera znikome ilości teiny i dlatego polecana jest do picia również przez dzieci (np. zmieszana z sokiem owocowym). Teanina, w którą karigane jest bardzo bogata, działa relaksująco, obniżając poziom stresu przy jednoczesnym zachowaniu czujności umysłu. Doskonała także na zimno - sprawdź jak przygotować  mrożoną herbatę karigane.

Naczynia

Karigane możesz przygotować tak jak popularną herbatę sencha - w niedużym (ok. 300 - 450 ml) czajniczku zwanym  kyusu. Kyusu to niskie czajniczki z charakterystycznym uchwytem prostopadłym do dzióbka. W naszej galerii znajdziesz je w bardzo wielu wzorach.  Czarki do sencha są również niskie, często delikatnie rozszerzające się ku górze. W Japonii mówi się, że czarki jasne w środku pozwalają delektować się szmaragdowym kolorem herbaty.

Sposób parzenia

  1. Przygotuj niewielki czajniczek, np. typu kyusu i małe czarki.
  2. Zagotuj wodę i wlewając ją do czarek ogrzej naczynia przez zaparzeniem herbaty.
  3. Wsyp 1 łyżeczkę herbaty na osobę do czajniczka i zalej przestudzoną wodą z czarek (ok. 80 - 90ºC).
  4. Po ok. 0,5 - 1 min. potrząśnij lekko czajniczkiem i nalewaj herbatę do czarek.

Te same liście możesz zaparzyć drugi raz, najlepiej wodą o wyższej temperaturze przez ok. 1 min.

FUKAMUSHICHA

Fukamushicha to herbata sencha, której cechą charakterystyczną jest poddawanie liści podwójnemu działaniu pary wodnej, aby w ten sposób zlikwidować - typowy dla wielu gatunków zielonych herbat – gorzki posmak liści. W rezultacie uzyskiwany smak herbaty jest subtelny, delikatny, okraszony sporą dawką wykwintnego aromatu. To, czym jeszcze wyróżnia się Fukamushicha to łagodność naparu, która sprawia, że jej wyrafinowanymi walorami smakowymi mogą cieszyć się osoby z wrażliwym żołądkiem. Z uwagi na obecność rozdrobnionych, nieco pokruszonych liści, napar nie tylko wyróżnia się intensywnym kolorem zieleni, ale również zawiera w sobie więcej cennych substancji odżywczych. Proponowana w naszym sklepie herbata Fukamushicha produkowana jest z wysokiej jakości liści pozyskiwanych z pierwszego zbioru. 

Naczynia

Fukamushicha podaje się w takich samych naczyniach jak herbatę sencha. Przygotowywana jest ona w Japonii zazwyczaj w niedużych (ok. 300 - 450 ml) czajniczkach zwanych kyusu. Są to niewysokie czajniczki z charakterystycznym uchwytem prostopadłym do dzióbka. W naszej galerii znajdziesz je w bardzo wielu wzorach. Czarki do sencha  są również niskie, często delikatnie rozszerzające się ku górze. W Japonii mówi się, że czarki jasne w środku pozwalają delektować się szmaragdowym kolorem herbaty.

Sposób parzenia

  1. Przygotuj niewielki czajniczek, np. typu kyusu i małe czarki.
  2. Zagotuj wodę i wlewając ją do czarek ogrzej naczynia przez zaparzeniem herbaty.
  3. Wsyp 1 łyżeczkę herbaty na osobę do czajniczka i zalej przestudzoną wodą z czarek (ok. 70-80ºC).
  4. Po 0,5 min. potrząśnij lekko czajniczkiem i nalewaj herbatę do czarek.

Te same liście możesz zaparzyć drugi raz, najlepiej wodą o wyższej temperaturze przez ok. 1 min.

GYOKURO

Prawdziwa perła spośród wszystkich japońskich herbat. Gyokuro, bo o niej mowa jest najbardziej ekskluzywnym gatunkiem herbaty, który charakteryzuje się pełnym, dojrzałym, ale odpowiednio zbilansowanym smakiem. Uprawa krzewu, z jakiego pozyskiwane są liście jest dość pracochłonna, albowiem na 20 dni przed zbiorami należy je zakrywać matami trzcinowymi umieszczonymi na specjalnie przygotowanych konstrukcjach, aby w ten sposób uchronić młode listki przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych. Zacieniona uprawa powoduje, że chlorofil, jaki obecny jest w liściach wszystkich zielonych herbat, nie przeistacza się w katechinę odpowiedzialną za goryczkowy posmak, dzięki czemu gyokuro ma nie tylko wspaniały kolor świeżej zieleni, ale również delikatny smak i „morski” aromat. 

Właściwości

Herbata gyokuro zawiera większe niż inne gatunki zielonej herbaty ilości witamin (zwłaszcza witaminę C i B2), potasu, magnezu, kwasu foliowego i innych mikroelementów. Dzięki temu wspomaga profilaktykę wielu chorób - m.in. obniża ciśnienie krwi, łagodzi skutki stresu, wzmacnia odporność organizmu.

Naczynia

Herbatę gyokuro Japończycy przyrządzają w specjalnych naczyniach. Zwykle są to wyjątkowo maleńkie czarki i imbryczki zwane hohin. Ponieważ gyokuro parzy się w stosunkowo niskiej temperaturze, czajniczki hohin pozbawione są uchwytu. Herbatę gyokuro można zaparzyć także w klasycznym czajniczku kyusu. Należy jednak wybrać czajniczek o jak najmniejszych rozmiarach (150 - 250 ml), ponieważ gyokuro to herbata służąca delektowaniu się jej wyrafinowanym smakiem i aromatem. Do przygotowania gyokuro używa się często także specjalnego naczynia do "ochłodzenia" wrzątku - tzw. yuzamashi. Wodę z czajnika nalewa się najpierw do yuzamashi a dopiero potem, po ochłodzeniu do odpowiedniej temperatury do czajniczka.

Sposób parzenia

  1. Wodę po zagotowaniu należy przestudzić do temperatury ok. 50° - 60°C. W tym celu wrzątek można np. nalać do czarek a następnie z czarek do imbryka. W ten sposób ochładzając wodę nagrzewamy jednocześnie czarki, dzięki czemu nalana do nich herbata będzie miała właściwą temperaturę.
  2. Na 1 osobę do imbryka wsypujemy ok. 1,5 - 2 łyżeczki herbaty i zalewamy ok. 50 ml wody.
  3. Po ok. 1,5 - 2 min Twoja doskonała gyokuro jest gotowa.
  4. Herbatę nalewamy do czarek po trochę do każdej czarki, kolejno po kilka "porcji" do każdej czarki żeby w każdej z nich herbata była tak samo esencjonalna.

Te same liście można zaparzyć drugi raz, wodą o wyższej temperaturze i krócej niż za pierwszym razem.

Dokładny sposób parzenia gyokuro opisaliśmy na blogu Nagomi.