Kuchnia japońska

Przejdź do sekcji na stronie

Kuchnia japońska – podstawowe informacje

Przeciętny Polak zapytany o potrawy kuchni japońskiej wymieni oczywiście sushi… i zwykle to wszystko. Niektóre osoby słyszały jeszcze coś o sashimi i potrawie tempura. Oczywiście nie mamy nic przeciwko sushi, które jest sztandarowym daniem japońskim znanym w każdym chyba zakątku świata, ale na naszej stronie chcielibyśmy zachęcić Was do poznania nie tak bardzo okrzyczanych potraw, jakie w japońskich domach jadane są dużo częściej niż sushi, na które zwykle chodzi się do restauracji.

potrawy na stole ustawione zgodnie z zasadami japońskiej sztuki aranżowania stołu

Do przygotowania większości japońskich potraw będziesz potrzebować kilka podstawowych składników, na bazie których powstają zupy, sosy i dressingi. Postaram się wymienić najważniejsze z nich: Bulion dashi – powstaje z płatków suszonej ryby bonito oraz wodorostów kombu. Możesz go ugotować sam lub kupić w postaci „instant” – w granulkach, proszku lub torebce do zaparzenia w taki sam sposób jak herbata. Bulion jest podstawą większości zup i sosów.Sos sojowy – chyba nie potrzebuje komentarza – dostępny obecnie w Polsce w każdym sklepie.Mirin – słodkie wino ryżowe, dodawane często do sosów, marynat, dressingów.Ocet ryżowy – jest składnikiem m.in. tzw. sushi-su, czyli specjalnej zaprawy dodawanej do ryżu podczas przygotowania sushi.Sake do potraw – często dodaje się ją do sosów i np. marynat do mięsa.Olej sezamowy i sezam – bardzo często stosowane jako składnik dressingów do sałatek.Wodorosty nori i płatki suszonej ryby bonito (katsuobushi) – często posypuje się nimi różne potrawy nadając im charakterystyczny smak i aromat.

Yakisoba

To bardzo prosta w przygotowaniu i smaczna potrawa, którą Japończycy przyrządzają na wiele różnych sposobów mieszając składniki według własnego uznania. Poniżej proponujemy jedną z najprostszych i najbardziej klasycznych wersji.

Składniki (na 3-4 osoby)

Yakisoba - składniki

  • Makaron pszenny yakisoba (500g) – dostępny w sklepach z żywnością orientalną, zwykle w foliowych woreczkach już ugotowany, gotowy do smażenia. Można go zastąpić cienkim makaronem spaghetti.
  • Kapusta biała (nieduża główka)
  • Wieprzowina (ok. 400g) – najlepiej szynka, pokrojona w cieniutkie nieduże plasterki. Szynkę przed pokrojeniem można lekko zmrozić, będzie ją łatwiej cienko pokroić.
  • Kiełki fasoli mung (1 opakowanie)
  • Sos Worcester (Worcestershire) – najlepiej w wersji japońskiej
  • Sos ostrygowy
  • arynowany imbir, płatki suszonej ryby bonito (katsuobushi), pocięte w cieniutkie paseczki wodorosty nori – do posypania.

Przygotowanie

Yakisoba

  • Wieprzowinę smażymy krótko na rozgrzanym oleju, doprawiamy solą i pieprzem.
  • Zdejmujemy z patelni i na tym samym oleju smażymy kapustę.
  • Dolewamy trochę wody, żeby kapusta mogła się lekko udusić. Kiedy kapusta trochę zmięknie, dokładamy z powrotem mięso, makaron i kiełki.
  • Polewamy sosem ostrygowym i Worcester, mieszamy i jeszcze przez chwilę dusimy pod przykryciem.
  • Wykładamy na piękny talerz, posypujemy wodorostami, katsuobushi i imbirem i podajemy na stół.

Potrawę tą możesz przygotować również w innych wersjach - dodając swoje ulubione warzywa lub owoce morza zamiast wieprzowiny.

Okonomiyaki

To kolejny przepis na prostą do wykonania japońską potrawę, w wersji którą łatwo zastosować w naszych warunkach ze względu na dostępność składników. Okonomiyaki to w wolnym tłumaczeniu „usmaż co lubisz”, ponieważ dowolność w wyborze składników jest ogromna – zależy od rejonu Japonii jak i indywidualnych upodobań kucharza :) A zatem do rzeczy:

Składniki (dla 3-4 osób)

Okonomiyaki - przygotowanie

  • Połowa dużej główki kapusty lub cała mniejsza
  • 2-3 jaja
  • Kiełki fasoli mung
  • Szczypiorek
  • Wieprzowina (boczek lub szynka) pokrojona w cienkie plasterki – w wersji wegetariańskiej możemy pominąć ten składnik bez żadnej straty dla wspaniałego smaku potrawy
  • Mąka i woda – w ilości potrzebnej do uzyskania odpowiedniej konsystencji ciasta.
  • Dodatki – majonez, sos do okonomiyaki (gotowy, dostępny w sklepach z żywnością azjatycką), katsuobushi (płatki suszonej ryby bonito), opcjonalnie aonori – drobno pokruszone wodorosty.

Przygotowanie

Okonomiyaki

  • Kapustę kroimy w dosyć drobne paski (ale trochę grubsze niż przy szatkowaniu), wrzucamy do sporej miski, dodajemy kiełki i drobno pokrojony szczypiorek oraz jajka.
  • Wszystkie składniki energicznie mieszamy drewnianą łyżką rozbijając jajka. Stopniowo dodajemy na zmianę trochę mąki i trochę wody, mieszając „ciasto”, dzięki czemu kawałki kapusty, kiełki i szczypiorek będą tworzyły niezbyt zwartą „masę” (patrz zdjęcie).
  • Masę porcjami wykładamy na patelnię – w wersji „mięsnej” na plasterki wieprzowiny, a w wegetariańskiej na rozgrzany olej. Formujemy coś w rodzaju placków o nieregularnych kształtach, które po zarumienieniu przekładamy na drugą stronę.
  • Na koniec gotowy placek okonomiyaki wykładamy na talerz, smarujemy majonezem, polewamy sosem, posypujemy płatkami katsuobushi i glonami nori. GOTOWE!

Powyższy przepis to wersja ”podstawowa”, możesz ją wzbogacić o swoje ulubione dodatki – pieczarki, krewetki koktajlowe, kawałki kalmarów, paski papryki lub innych warzyw – po prostu dodaj je podczas mieszania „ciasta” i …. usmaż co lubisz :) Fajne efekty uzyskasz też dodając do "ciasta" drobno pokrojony w kostkę ser tofu (najlepiej w wersji "soft") lub/i mozarella. Teraz pozostaje Ci już tylko ułożyć potrawę na pięknych talerzach, nalać do czarek zieloną herbatę lub zimne piwo do kufli i delektować się egzotycznym smakiem Japonii w nieco innym niż sushi wydaniu…

Japońska sztuka aranżacji stołu

Poniżej prezentujemy zdjęcia przykładowych aranżacji stołu w japońskich restauracjach, barach, prywatnych domach. Niektóre podpatrzyliśmy podczas naszych podróży po Japonii, inne podesłali nam japońscy przyjaciele, wrażliwi na piękno rzeczy codziennych. Mamy nadzieję, że te obrazki będą ucztą dla oczu i inspiracją do własnych eksperymentów.

Potrawa podana według japońskiej sztuki aranżacji stołujapońska sztuka aranżacji stołudanie zaserwowane według zasad japońskiej sztuki aranżacji stołuposiłek podany wg japońskiej sztuki aranżacji stołujapońska sztuka aranżacji stołuestetyka japońskiej sztuki aranżacji stołujapońska kuchnia