Nowe produkty

Tkaniny i furoshiki

Przejdź do sekcji na stronie

Tkaniny i Furoshiki

Furoshiki - kwintesencja japońskiej filozofii, estetyki i stylu życia

Furoshiki to zwykły kwadrat materiału o niezwykłych zastosowaniach – w Japonii używany tradycyjnie do pakowania, przenoszenia i przechowywania przedmiotów. Tradycja furoshiki sięga dziewiątego wieku, kiedy w kwadratowe chusty zawijano cenne przedmioty i tak je przechowywano. Nazwa furoshiki pojawiła się ok. XIV wieku i składa się ze słów “furo” – łaźnia oraz “shiku” – rozkładać.

furoshiki

Furoshiki służyła wówczas do przenoszenia przedmiotów używanych w publicznych łaźniach, na rozłożonej chuście siadano używając jej jak ręcznika w saunie. Furoshiki stała się więc chustą do zawijania rzeczy na czas transportu. Jak przystało na “wynalazek” japoński, chusty furoshiki wykonywano z rozmaitych materiałów, z czasem coraz bardziej wyrafinowanych pod kątem stosowanych tkanin i wzornictwa. Mamy więc furoshiki jedwabne, bawełniane, lniane jaki i wykonane z tkanin syntetycznych. Piękne chusty zaczęto wykorzystywać także ze względu na ich walory estetyczne do eleganckiego pakowania prezentów. Ofiarowując komuś podarunek zawinięty w furoshiki dajemy wyraz szacunku, życzliwości i uwagi, z jaką traktujemy obdarowywaną osobę. Niezwykłe wzornictwo chust furoshiki, setki możliwych zastosowań i tradycje z nią związane czynią furoshiki ważnym elementem japońskiej kultury i estetyki. 

Chociaż w latach 80-tych Japończycy zafascynowani Zachodem zastąpili furoshiki papierowymi i plastikowymi torbami do transportowania rzeczy, obecnie piękne chusty wracają do łask. Japonki dzięki odpowiednim wiązaniom wyczarowują z nich praktyczne i oryginalne torebki, torby na zakupy, poszewki na poduszki i inne przedmioty piękne i użyteczne zarazem. 

Chirimen - tradycyjne japońskie tkaniny

Chirimen to tradycyjna japońska technika tkacka. Tkaniny w niej wykonane charakteryzują się niezwykłą, strukturalną fakturą, zwaną shibo. Nitki osnowy są takie same jak w zwykłych, gładkich tkaninach, jednak wątek stanowią dwie nitki przeplatane na zmianę, a każda z nich jest wielokrotnie skręcona (od 2000 do 3500 razy na 1 m tkaniny). 

japońskie tkaniny chirimen

Ta pracochłonna technika pozwala uzyskać piękny efekt regularnie ułożonych, niezwykle precyzyjnych wypukłych wzorów. Chirimen to tkaniny mocne i wytrzymałe. Historia chirimen sięga XVI w. , wówczas chirimen wytwarzano z naturalnego jedwabiu, z gotowych tkanin szyto eleganckie i trwałe kimona a także tradycyjne chusty furoshiki.  Obecnie chirimen wytwarza się także z włókien syntetycznych, których zaletą jest odporność na kurczenie się podczas kontaktu z wodą. 

Tkaniny chirimen są w Japonii także dziś bardzo cenione, ich walory estetyczne i użytkowe sprawiają, że bardzo popularne jest wykorzystywanie nawet niewielkich fragmentów tkanin do wytwarzania rozmaitych akcesoriów, ozdób, biżuterii itp. Tradycyjna technika i klasyczne wzory tkanin chirimen cieszą się ogromnym uznaniem projektantów mody, dekoracji i przedmiotów codziennego użytku zarówno w Japonii jak i poza jej granicami.  W naszej galerii znajdziecie produkty z tkanin chirimen do dekoracji wnętrz a także drobne akcesoria codziennego użytku. Mamy nadzieję, że wprowadzą one do Waszego otoczenia nieco egzotyki i wyrafinowanej elegancji.