Nowy Rok po japońsku – ozdoby i zwyczaje

Dziś kilka słów o japońskich zwyczajach noworocznych. Tak jak w Polsce Boże Narodzenie, w Japonii Nowy Rok to czas wyciszenia, spotkań w rodzinnym gronie, wzajemnych serdeczności, szczególnych świątecznych ozdób i specjalnych potraw przygotowanych na tę wyjątkową okazję.
Kilka dni przed końcem roku w bramach i wejściach do budynków pojawiają się noworoczne ozdoby – kadomatsu. Skonstruowane są zwykle z gałęzi sosny, pni bambusa, sznurów z trawy i innych dodatków, w zależności od regionu i fantazji twórcy 🙂 Ozdoby kadomatsu są zawsze dwie – po dwóch stronach wejścia – symbolizują kobietę i mężczyznę. Elementy kadomatsu są symboliczne i tak np. pnie bambusa są zwykle 3 – ucięte charakterystycznie pod skosem, każdy innej wysokości. Oznaczają niebiosa, ludzkość i ziemię – odpowiednio od najwyższego do najniższego. Bambus jest też w Japonii symbolem siły, wytrwałości i wytrzymałości. Gałęzie sosny symbolizują nieśmiertelność – sosna jest bowiem zielona przez cały rok. Często elementem kadomatsu są także gałęzie śliwy lub inne kwiaty – symbol nadchodzącej wiosny. W wierzeniach japońskiej rdzennej religii shinto duchy przodków zamieszkują przez kilka dni umieszczone przed wejściem ozdoby, przynoszą mieszkańcom dostatek i pomyślność na cały rok. Zgodnie z tradycją 7 stycznia ozdoby kadomatsu są palone, co uwalnia zamieszkujące w nich duchy i pozwala im powrócić w zaświaty.


1 stycznia już o północy Japończycy tłumnie odwiedzają świątynie aby modlić się o pomyślność w Nowym Roku. Zwyczaj ten nazywany jest hatsumode – pierwsza wizyta w świątyni w Nowym Roku. Oprócz modlitwy w świątyniach można obejrzeć rytualne tańce, napić się sake i za drobną opłatą nabyć przepowiednię, z której dowiemy się co nas czeka w rozpoczynającym się roku.

Noworoczne potrawy to temat na oddzielny wpis, mam nadzieję, że w najbliższych dniach uda mi się opisać przynajmniej kilka z nich.

Dodaj swój komentarz

Treść: