Kasama


Kasama to miasteczko w prefekturze Ibaraki, na północny wschód od Tokio. Od XVIII wieku wytwarzana jest tu ceramika kasamayaki. Pierwszy piec zbudował w Kasama artysta ceramik z Shiragaki – Chōzaemon, zaproszony do miasta przez ówczesnego pana tej prowincji – Kuno Hanzaemona. W Kasama wytwarzano głównie tzw. kame lub tsubo – duże ceramiczne pojemniki, które służyły do przechowywania i fermentowania jedzenia oraz do transportu.
Dziś w Kasama powstają naczynia ceramiczne do codziennego użytku – czarki i czajniczki do herbaty, talerze, miski. Każdy artysta ma swój własny styl i technikę.
Kasama to klasyczne miasteczko, w którym życie toczy się wokół ceramicznego rzemiosła – odwiedzający mogą poznać historię i piękno tutejszej ceramiki w „Kasama Togei no Oka” – „Wgórza Rzemiosła Ceramiczego Kasama”. To duże centrum kultury, gdzie są czasowe wystawy ceramików z Kasama, ogromny sklep, w
którym można kupić naczynia miejscowych artystów i lokalne produkty żywnościowe. Organizowane tu są też warsztaty ceramiczne. Centrum położone jest w pięknym, dużym parku.
Poza tym w Kasama znajdziemy mnóstwo „klimatycznych” galerii ceramicznych, kawiarenki i restauracje serwujące ręcznie robiony makaron soba, z którego słynie prefektura Ibaraki. W niektórych pracowniach można zobaczyć artystów przy pracy a także obejrzeć piec „noborigama” – klasyczny piec z komorami opalanymi drewnem.
Kasama to dobry kierunek na jednodniową wycieczkę z Tokio – ekspresowy pociąg dojeżdża tu w 1,5 godziny a na miejscu można wypożyczyć rower.

Dodaj swój komentarz

Treść: