Tylko online

Czajniczek Hokujo mogake

Homura

I061

Nowy produkt

798,00 zł brutto

Termin realizacji: 24h

Czas dostawy: 3 - 7 dni roboczych

Zobacz koszty dostawy

Dodaj do listy życzeń

Produkt niedostępny

Wyjątkowy i niepowtarzalny czajniczek do herbaty autorstwa Hokujo - mistrza ceramicznego rzemiosła z Tokoname. Doskonale okrągły kształt, wygodny uchwyt i pięknie wyprofilowany dzióbek, precyzyjnie wykonane ceramiczne sitko. Zwróć uwagę na ciekawy detal - niewielkie wgłębienie na ściance imbryczka. Czajniczek ozdobiony jest tzw. wzorem mogake. Uzyskuje się go poprzez obwiązanie naczynia wodorostami przed włożeniem do pieca. Podczas wypalania wodorosty "wtapiają się" w naczynie tworząc na jego powierzchni naturalny, niepowtarzalny wzór w kolorach zieleni i brązu.
Imbryczek zapakowany jest w drewniane pudełko z kaligrafią - nazwiskiem artysty.

Hokujo (Genji Shimizu) to artysta ceramik wpisany przez rząd Japonii na oficjalną listę artystów tradycyjnego rzemiosła. Urodził się w 1945 r. w Tokoname i tak jak jego dziadek i ojciec przez całe życie doskonali sztukę tworzenia ceramicznych naczyń, w szczególności imbryczków do herbaty. W jego pracowni powstają też czarki do herbaty, karafki i czarki do sake oraz pojemniczki na herbatę matcha (chaire). Wysokie walory artystyczne naczyń Hokujo są cenione przez znawców i nagradzane na licznych wystawach w całej Japonii. W 2016 r. artysta został wyróżniony cesarskim Orderem Świętego Skarbu (Srebrne Promienie), który należy do najwyższych odznaczeń państwowych.

Naczynia wykonane przez Hokujo są delikatne i lekkie, jednocześnie zachowują surowy, naturalny charakter dzięki oszczędnym zdobieniom. Hokujo wykorzystuje w swojej pracowni wyłącznie naturalne materiały - specjalną mieszankę gładkiej gliny, która po wypaleniu nabiera kolorystyki różnych odcieni brązu. Hokujo prawie w ogóle nie zdobi swoich wyrobów. Rzadko stosuje szkliwa, motywy zdobnicze to głównie zamaszyste pociągnięcia pędzla - hakeme lub naturalne wzory z wodorostów nakładanych na naczynia przed wypaleniem - mogake.


Dlaczego do parzenia zielonej herbaty najlepiej najlepiej nadają się czajniczki z Tokoname przeczytasz tutaj.

Wymiary:
Wysokość 7,5cm / średnica 6,5cm / szerokość 12,5cm - 15cm (z uchwytem) / objętość 320 ml

Napisz opinię

Czajniczek Hokujo mogake

Czajniczek Hokujo mogake

Polecane produkty