Tylko online

Kyusu Hokujo yakishime

Homura

I193

Nowy produkt

759,00 zł brutto

Termin realizacji: 24h

Czas dostawy: 3 - 7 dni roboczych

Zobacz koszty dostawy

Dodaj do listy życzeń

Produkt dostępny

Wyjątkowy i niepowtarzalny czajniczek do herbaty autorstwa Hokujo - mistrza ceramicznego rzemiosła z Tokoname. Klasyczny okrągły kształt, wygodny uchwyt i pięknie wyprofilowany dzióbek, precyzyjnie wykonane ceramiczne sitko. Minimalistyczny, naturalny charakter - gładka glina w melanżu różnych odcieni brązu, brak szkliwienia i jakichkolwiek zdobień. Doskonała forma wystarczy - typowo japońska estetyka wabi - ascezy, oszczędności i skromności. Propozycja dla miłośników wyrafinowanej elegancji i znawców sztuki japońskiej.

Imbryczek zapakowany jest w drewniane pudełko z kaligrafią - nazwiskiem artysty.

Hokujo (Genji Shimizu) to artysta ceramik wpisany przez rząd Japonii na oficjalną listę artystów tradycyjnego rzemiosła. Urodził się w 1945 r. w Tokoname i tak jak jego dziadek i ojciec przez całe życie doskonali sztukę tworzenia ceramicznych naczyń, w szczególności imbryczków do herbaty. W jego pracowni powstają też czarki do herbaty, karafki i czarki do sake oraz pojemniczki na herbatę matcha (chaire). Wysokie walory artystyczne naczyń Hokujo są cenione przez znawców i nagradzane na licznych wystawach w całej Japonii. W 2016 r. artysta został wyróżniony cesarskim Orderem Świętego Skarbu (Srebrne Promienie), który należy do najwyższych odznaczeń państwowych.

Naczynia wykonane przez Hokujo są delikatne i lekkie, jednocześnie zachowują surowy, naturalny charakter dzięki oszczędnym zdobieniom. Hokujo wykorzystuje w swojej pracowni wyłącznie naturalne materiały - specjalną mieszankę gładkiej gliny, która po wypaleniu nabiera kolorystyki różnych odcieni brązu. Hokujo prawie w ogóle nie zdobi swoich wyrobów. Rzadko stosuje szkliwa, motywy zdobnicze to głównie zamaszyste pociągnięcia pędzla - hakeme lub naturalne wzory z wodorostów nakładanych na naczynia przed wypaleniem - mogake.

Dlaczego do parzenia zielonej herbaty najlepiej najlepiej nadają się czajniczki z Tokoname przeczytasz tutaj.

Wymiary:
Wysokość 9cm / średnica 5,5cm / szerokość 10cm - 13cm (z uchwytem) / objętość 210 ml

Napisz opinię

Polecane produkty