Tylko online

Kyusu Hokujo yohen hakeme

Homura

I147

Nowy produkt

858,00 zł brutto

Termin realizacji: 24h

Czas dostawy: 3 - 7 dni roboczych

Zobacz koszty dostawy

Dodaj do listy życzeń

Produkt niedostępny

Wyjątkowy i niepowtarzalny czajniczek do herbaty autorstwa Hokujo - mistrza ceramicznego rzemiosła z Tokoname. Nieco spłaszczony kształt, wygodny uchwyt i pięknie wyprofilowany dzióbek, precyzyjnie wykonane ceramiczne sitko. Czajniczek szkliwiony jest na zewnątrz szkliwem popiołowym o metalicznym połysku. Piękne efekty yohen- nieregularnie układające się kolory na powierzchni naczynia powstające w procesie wypalania, a także zdobienia hakeme.
Imbryczek zapakowany jest w drewniane pudełko z kaligrafią - nazwiskiem artysty.

Hokujo (Genji Shimizu) to uznany artysta ceramik wpisany przez rząd Japonii na oficjalną listę artystów tradycyjnego rzemiosła. Urodził się w 1945 r. w Tokoname i tak jak jego dziadek i ojciec przez całe życie doskonali sztukę tworzenia ceramicznych naczyń, w szczególności imbryczków do herbaty. W jego pracowni powstają też czarki do herbaty, karafki i czarki do sake oraz pojemniczki na herbatę matcha (chaire). Wysokie walory artystyczne naczyń Hokujo są cenione przez znawców i nagradzane na licznych wystawach w całej Japonii. W 2016 r. artysta został wyróżniony cesarskim Orderem Świętego Skarbu (Srebrne Promienie), który należy do najwyższych odznaczeń państwowych.

Naczynia wykonane przez Hokujo są delikatne i lekkie, jednocześnie zachowują surowy, naturalny charakter dzięki oszczędnym zdobieniom. Hokujo wykorzystuje w swojej pracowni wyłącznie naturalne materiały - specjalną mieszankę gładkiej gliny, która po wypaleniu nabiera kolorystyki różnych odcieni brązu. Hokujo prawie w ogóle nie zdobi swoich wyrobów. Rzadko stosuje szkliwa, motywy zdobnicze to głównie zamaszyste pociągnięcia pędzla - hakeme lub naturalne wzory z wodorostów nakładanych na naczynia przed wypaleniem - mogake.

Dlaczego do parzenia zielonej herbaty najlepiej najlepiej nadają się czajniczki z Tokoname przeczytasz tutaj.

Wymiary:
Wysokość 8cm / średnica 8,5cm / szerokość 12cm - 15cm (z uchwytem) / objętość 320ml

Napisz opinię

Kyusu Hokujo yohen hakeme

Kyusu Hokujo yohen hakeme

Polecane produkty